آزمایش CA125 چیست و چگونه می تواند به تشخیص سرطان تخمدان کمک کند؟

[ad_1]

هنگامی که کیتی ویلکینز در سال 2003 دانشجوی دانشگاه کاردیف بود ، با درد تیراندازی در معده خود به پزشکان مراجعه می کرد و هر بار با راه حل دیگری به بیمارستان منتقل می شد.

“یک روز صبح ، وقتی به سختی از تخت بالا می آمدم ، هم خانه هایم مرا به A&E می برند و در بیمارستان بستری می شوم. کتی یادآوری می کند ، و او آنها را برطرف کرد ، به نظر می رسد که این دو عفونت و درد پریود نبود. تابستان

17 سال سریع به جلو و در آوریل 2020 ، تیراندازی دوباره آغاز شد.

11000 نفر می توانند به دلیل همه گیری ، با سرطان پستان تشخیص داده نشده زندگی کنند. در اینجا نحوه بررسی مشاعره در خانه آورده شده است

“به دلیل سابقه پزشکی من ، من یک آزمایش خون CA125 را می دانم ، آزمایش خون که برای بررسی میزان افزایش پروتئین به نام CA125 ، شاخص اصلی است [for ovarian cancer]، و من اطمینان حاصل می کنم که این مورد ، با ارجاع برای اسکن گرفته شده است. خوشبختانه این بار هیچ آنتی بیوتیک یا پاراستامول پیشنهاد نشده است. ”کتی ادامه می دهد.

“در عرض یک هفته ، من روی تخت در کلینیک رادیوگرافی دراز کشیده ام ، و می دانم که بلافاصله از داخل چه خبر است. صورت متخصص رادیوگرافی همه چیز را می گفت. کیست ها برگشتند … اما کلمه C هنوز هرگز به ذهنم خطور نمی کند. “

به کتی گفته می شود که لازم است هر دو تخمدان وی را بردارند که این امر تمایل وی به داشتن خانواده را فرو می نشاند. بنابراین ، او تحت IVF به عنوان بخشی از یک روش درمانی برای حفظ باروری قرار می گیرد و کمتر از یک هفته بعد برای انجام عمل جراحی در لندن به سر می برد.

“چند هفته بعد ، ما برای پیگیری و نتیجه گیری در Royal Marsden بازگشتیم. من هرگز این کلمات سرنوشت ساز را نمی شنوم که بسیاری از دیگران دریافت می کنند: “شما سرطان دارید”. در عوض ، پزشک من عکس هایی را به من نشان می دهد و از طریق آنچه در بیوپسی ها و اندام های مختلفی که در عمل جراحی برداشته بودند ، با من صحبت می کند. در اکثر نقاط ، بیماری مرزی بود (سرطانی نبود). اما در چند مکان ، شواهدی از سرطان تخمدان سرووز درجه پایین وجود دارد – یک نوع نادر از سرطان تخمدان ، که اغلب در زنان جوانتر یافت می شود. ”

همانطور که مگان مارکل در مورد خودکشی صحبت می کند – و اینکه چگونه توسط HR موسسه سلطنتی نادیده گرفته شد – در اینجا نحوه بحث در مورد خودکشی آورده شده است

به دلیل این یافته ها ، کتی مجبور شد چندین دوره شیمی درمانی انجام دهد تا اینکه در ژانویه سال جاری واضح شود.

به دلیل سابقه کیتی در کیست تخمدان ، او دقیقاً می دانست هنگام مراجعه با پزشک خود با دردهای مشابه چه چیزی را باید درخواست کند. این باعث شد که او بتواند در مراحل اولیه سرطان را بگیرد – بسیاری از زنان خوش شانس نیستند.

فقط در انگلستان سالانه 7500 زن مبتلا به سرطان تخمدان تشخیص داده می شوند که بیشترین آنها در مراحل پایانی که میزان بقا در کمترین حد است تشخیص داده می شوند. خیریه بنیاد لیدی گاردن می گوید همه گیری فقط تأخیر در تشخیص را افزایش داده است زیرا بسیاری تصور می کنند پزشک عمومی فقط برای قرارهای فوری باز است و علائم را فوری تشخیص نمی دهد.

علائم سرطان تخمدان چیست؟

در حالی که علائم سرطان تخمدان می تواند مبهم باشد ، علائم اصلی عبارتند از:

  • احساس نفخ
  • احساس سیری سریع یا از دست دادن اشتها
  • درد یا ناراحتی در ناحیه تحتانی معده یا پشت
  • نیاز به دفع ادرار بیشتر یا فوری تر
  • تغییر در عادات روده
  • یبوست
  • افزایش وزن یا کاهش وزن
  • خستگی غیر قابل توضیح یا شدید

اگر هر یک از علائم ذکر شده در بالا را دارید ، به ویژه اگر برای شما پایدار باشد یا طبیعی نباشد ، در یک قرار ملاقات با پزشک عمومی خود رزرو کنید.

نگران خال مشکوک هستید؟ در اینجا باید جستجو کنید و چه زمانی باید به دنبال مشاوره حرفه ای باشید (از جمله کلینیکی که نمایش های آنلاین جدیدی را ارائه می دهد)

آزمایش CA125 چیست و چگونه می تواند به تشخیص سرطان تخمدان کمک کند؟

اگر شک دارید که علائم سرطان تخمدان را دارید ، آزمایش CA125 را بخواهید. این به دنبال پروتئین CA125 در خون است که نشانگر سرطان تخمدان است.

مقدار طبیعی CA125 در خون کمتر از 35 است بنابراین نتیجه بالاتر می تواند احتمال سرطان تخمدان را افزایش دهد. در حالی که تست ها 100٪ دقیق نیستند ، اما می تواند یک شاخص مفید باشد.

جان باتلر ، مشاور متخصص زنان و زایمان و مدیر پزشکی LGF می گوید: ”CA125 آزمایشی است که پزشک عمومی می تواند در صورت داشتن علائم یا نشانه های سرطان تخمدان تجویز کند و یک آزمایش خون معمول در NHS است. من خوشحالم که می بینم بنیاد لیدی گاردن این تست ساده را منتشر کرده است که می تواند به بهبود احتمال ابتلا به سرطان تخمدان و بهبود بقا کمک کند. “

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سرطان تخمدان ، به nhs.uk/cancer تخمدان مراجعه کنید

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>