جشن بریجیت جونز 20 سال پس از اکران فیلم

[ad_1]

“بریجیت جونز یک افسانه کامل بود”. این کلمات کلماتی است که سردبیر من در نامه خود برای من در هنگام بحث در مورد این مقاله به کار برد و مخالفت با آن سخت است. او فقط بود من برای اولین بار فیلم را قبل از بلوغ تماشا کردم و هنوز با او رابطه داشتم. من هرگز دو مرد را بر سر من دعوا نکرده بودم اما می دانستم که وقتی آن روز فرا رسید (لطفا خدا را بفرستید) ، من دقیقاً مانند او واکنش نشان می دهم. و حتی در آن زمان ، من همه ناامنی های بدن او را درک کردم ، به ذکر تحقیر مداوم او ، بی دست و پا بودن او در جمع های خانوادگی و نیاز او به زحمت همراه با سلین دیون در PJs با بستنی.

دقیقاً 20 سال از اکران فیلم می گذرد ، من هنوز این کار را می کنم. هرچقدر هم که دفتر خاطرات بریجیت جونز را تماشا می کنم ، می بینم که در کنار او گریه می کنم ، می خندم و برنده می شوم. اما تفاوت در این است که اکنون ، با بهره مندی از زمان ، می توانم ببینم که لیاقت بریج – چه در داخل فیلم ، چه در زندگی واقعی – را داشت.

درباره نحوه برخورد با شخصیت بریجت مطالب زیادی نوشته شده است و حتی خود نویسنده هلن فیلدینگ گفته است که اکنون نمی تواند بریجت را به همان شیوه بنویسد. وی در دیسک های جزیره کویر گفت: “سطح تبعیض جنسی که بریججت با آن دست و پنجه نرم می کرد ، دست در بسیاری از صحنه ها بود” ، دیدن “تغییر وضعیت از آن زمان به بعد برای من کاملاً تکان دهنده است”. بریجت دائماً با آزار و اذیت جنسی روبرو می شود ، خواه در محل کار باشد یا با خویشاوندی که از پایین به او فشار می آورد. مطابق با زمان های قبل از Me Too ، Bridget با HR تماس نمی گیرد و تقاضای تغییر نمی کند. او فقط تحمل می کند همانطور که فیلدینگ گفت ، تماشای آن اکنون بسیار تکان دهنده است – اما بسیار ناراحت کننده است.

وسواس او (و دیگران) در مورد وزنش نیز همین طور است. بریجت بی وقفه کالری های خود را می شمارد و خودش را مجبور به Spanx می کند ، در حالی که اطرافیان او او را به عنوان یک ظرف غذا اضافه وزن می دانند. دوست دختر دانیل کلیور حتی با قاطعیت اظهار داشت: “من فکر کردم شما گفتی او لاغر است”. در حقیقت بریجت فقط یک اندازه 10/12 است – میانگین در انگلستان.

من ترجیح دادم مادر انفرادی 31 ساله باشم و واقعیت های آن را در اینجا می خوانم

کشف همه اینها خیلی راحت تر از 20 سال است. چرا بریجت همیشه به عنوان یک فاجعه مجلل و ناخوشایند تلقی می شد ، در حالی که او 32 ساله مستقل با شغل خوب ، دوستان عالی و حتی یک آپارتمان حتی بهتر در بازار بورو بود؟ چرا او به طور مداوم با وضعیت رابطه یا فقدان آن تعریف می شد؟ و چرا کسی فکر نکرد این مسئله را زیر سوال ببرد؟

تابستان داغ دخترانه به معنای تابستان دخترانه لاغر نیست ، بنابراین ، لازم نیست قبل از 21 ژوئن وزن کم کنید (حتی اگر خوراک اجتماعی شما را تحت فشار قرار دهد)

در عین حال ، به طرز افسردگی قابل تعویض است. امروزه بسیاری از زنان هنوز بی مورد از نظر وزن خود نگران هستند ، زیرا ما در جهانی زندگی می کنیم که اساساً از نظر ظاهری مورد قضاوت قرار می گیریم و فشار بر زنان مجرد برای جفت شدن ، بچه دار شدن و “ازدواج های راضی” همچنان ادامه دارد.

برای دیدن این تعبیه شده ، باید کوکی های رسانه اجتماعی را تأیید کنید. تنظیمات برگزیده کوکی من را باز کنید.

اما به نظر من ، با نگاهی به بریجیت جونز در دو دهه بعد ، تکان دهنده ترین قسمت نحوه درک وی در زندگی واقعی توسط رسانه ها و منتقدان است. در The Guardian ، در سال 2001 ، پیتر بردشاو نوشت: “حقیقت وحشتناک در مورد این فیلم این است که باعث می شود بریجیت مانند بزرگترین بازیگر جهان به نظر برسد ، و یک افتضاح عاطفی فاحش است.” او او را “یک دلقک دوست داشتنی و کودک” می خواند و سپس با دقت درباره افزایش وزن زلوگر برای این نقش اظهار نظر می کند:

“رانهای او کاملاً فرو رفته و ته بزرگ او به اندازه یک گالن غرق درخشان است ، و همیشه در چهره ما است ، به ویژه هنگامی که بریجت یک لباس اسم حیوان دست اموز Playboy را به لباس احمقانه های مادر و پارتی های تارت می پوشد. این یک پایین کاملا انگلیسی است که باید توسط حقوق در دامن نتبال چاپلوسی محصور می شود. “

از نظر بردشاو ، بریجت فقط یک شخصیت کمدی است و دارای یک دست انداز بزرگ است. او با برچسب زدن به عنوان یک “دلقک” ، “پرات” و “مبهم” (گویی که بار اول حرف او را نگرفته ایم) ، او از بریجت – و هر زنی که با مبارزاتش ارتباط برقرار می کند – به عنوان یک احمقی که ته انگلیسی آن است ، کاسته است. نماد مسخره بودن او است.

در همین حال ، اندرو اوهاگان از تلگراف خلاصه Bridge ما را به عنوان یک دستیار انتشار و انتشار ناچیز در لندن دهه نود ارائه می دهد. او کمی خنده است. وی همچنین نوشت كه “بریجت جونز” كورتیس ، آنقدر دختر مدرن نیست كه یك رمزار پرنده و رشته دوم در یك مطالعه جعبه شکلات در انگلیس باشد.

اما بریجت – خیلی بیشتر از اینها بود – هست. او بی وقفه قوی است ، از هر تحقیری که در آن زندگی می کند جان سالم به در برد ، و در نهایت آن را به Daniel Cleaver می چسباند و RESPECT در پس زمینه صدا می زند. اگر این اهداف زندگی نیست ، من نمی دانم چیست. او همچنین واقعاً آسیب پذیر است ، چیزی که به نظر منتقدان آن را از دست می دادند. او مشروط به اظهار نظر درباره “تیک تاک” ساعت بیولوژیکی خود است و همچنین با روابط آشفته والدینش سر و کار دارد. اتفاقات زیادی در حال انجام است و کنار گذاشتن بریجت به عنوان یک احساس عاطفی ، تمام تفاوت های ظریف شخصیت او را نادیده می گیرد.

برای دیدن این تعبیه شده ، باید کوکی های رسانه اجتماعی را تأیید کنید. تنظیمات برگزیده کوکی من را باز کنید.

این بررسی ها (که عمدتا توسط مردان نوشته شده است ، لازم به ذکر است) نگرش در زمان اکران فیلم را نیز از نظر وسواس در مورد وزن زلوگر خلاصه می کنند. زن فقیر پس از اضافه وزن برای این نقش مورد موشکافی قرار گرفت ، مورد تجزیه و تحلیل و عینی قرار گرفت – و پس از آن وقتی که همه وزن را از دست داد ، دقیقاً همان اتفاق برای او افتاد. به این ترتیب ، دفتر خاطرات بریجیت جونز یادآوری می کند که زنان چه در صفحه و چه در خارج از صفحه به بدن خود کاهش می یابند.

این سال 2021 است. چرا ما هنوز زنان غیر فرزندی را از طریق انتخاب یا غیر از این حالت عادی نکرده ایم؟

اگر امروز بریجت جونز اکران می شد ، تصور می کنم بسیاری از لحظات فیلم اصلاح شود (آزار و اذیت جنسی کمتر ، یا انزجار واضح تر از آن ، و احتمالاً جشن بیشتری از فمینیسم) ، اما همچنین امیدوارم که او با دلسوزی بیشتری درک شود . فیلدینگ خودش گفت: “در آن زمان ، بریجت گفت که یک فمینیست با حرف F یکی دیگر از مواردی بود که احساس کرد خیلی در آن مهارت ندارد. آنچه اکنون جالب است این است که فمینیسم به نوعی سرمایه خود F را از دست داده است. ‘

این درست است ، و امیدوارم که دیگر بریجت بخاطر اینکه می خواهد ازدواج کند و سرانجام آن پایان خوش را بدست آورد ، چنین سختگیرانه مورد قضاوت قرار نگیرد. اما در عین حال ، نمی توانم امیدوار باشم که همه منتقدانی که کمتر از یک دلقک درباره او قضاوت کرده اند ، بتوانند او را به عنوان نمادی از تمام زنان مجردی که مجبور به کنار آمدن با ثابت قدم هستند ، ببینند – پایین آمدن و فشارهایی که هنوز یک جهان مردسالار است.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>