حمام Sitz چیست؟

[ad_1]

خیساندن در حمام ، فکر کردن در مورد مراقبت از خود است یا نه ، در بعضی از مواقع ممکن است متوجه شوید که این کار را به خاطر واژن ، ولو ، مقعد یا لکه های اطراف انجام می دهید. طبق کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده ، حمام سیتز شامل تخلیه همه چیز در زیر باسن شما در آب کم عمق ، به طور معمول ولرم است.

نام جالب این داروی خانگی از کلمه آلمانی sitzbad گرفته شده است ، به گفته Merriam-Webster ، “عمل نشستن” (sitz) به علاوه “حمام” (بد). اما یک تن بیشتر است که باید درباره حمامهای sitz فراتر از چیزهای بی اهمیت زبانی بدانید. در اینجا برخی از اطلاعات در مورد نقطه استحمام sitz ، زمانی که ممکن است مفید واقع شود ، به علاوه روش صحیح استحمام sitz برای سلامتی شما وجود دارد.

وان حمام می تواند به تحریک واژن ، ولو و رکتوم کمک کند.
Sara Twogood ، MD ، استادیار زنان و زایمان بالینی در Keck Medicine از USC ، به SELF می گوید: “هیچ چیز فوق العاده پزشکی در مورد حمام sitz وجود ندارد.” “این فقط ابزاری است که ما برای آرام کردن التهاب و تحریک حاد استفاده می کنیم.”

غوطه ور شدن منطقه آسیب دیده در آب می تواند به کاهش درد ، ناراحتی ، خارش ، سوزش و تورم کمک کند که ممکن است با انواع مختلفی از شرایط سلامتی تحت تأثیر واژن ، ولو و مقعد ایجاد شود.

با این اوصاف ، وان حمام به طور معمول یک درمان مستقل نیست. آنها معمولاً بهمراه سایر داروهای خانگی یا تجویز شده توسط پزشک بهتر عمل می کنند. آمبر تولی ، پزشک پزشک خانواده در کلینیک کلیولند ، به SELF می گوید ، حتی در این صورت ، آنها می توانند در خانه برای مشکلات مختلف سلامتی کم هزینه ، کم خطر و تسکین دهند.

در اینجا برخی از شرایط سلامتی وجود دارد که می تواند نیاز به حمام سیتز داشته باشد.

کیست های بارتولین

به گفته کلینیک مایو ، این کیست های ناخوشایند زمانی اتفاق می افتند که غدد روان کننده ریز واقع در دو طرف واژن مسدود و متورم شوند. کیست بارتولین مسدود شده نیز می تواند آلوده شود ، در نتیجه یک آبسه پر از چرک ایجاد می کند که قطع شدن در آن از طریق واژن تقریباً صفر است. آنجاست که حمام سیتز ممکن است کمک کند.

یک مطالعه اخیر نشان داد که واژینوز باکتریایی می تواند از طریق رابطه جنسی دهانی منقبض شود. آنچه در اینجا باید بدانید اینجاست

طبق کلینیک مایو ، اگرچه کیست های بارتولین گاهی اوقات به تخلیه جراحی (و در صورت آلوده شدن به آنتی بیوتیک) نیاز دارند ، اما بسیاری از ریزها می توانند به صورت خودکار و با چند وان حمام روزانه به مدت سه تا چهار روز پاره شده و تخلیه شوند.

به همین دلیل لکه هایی در نزدیکی واژن خود مشاهده می کنید و می توانید چگونه آنها را درمان کنید

کلارا پایک ، مدیر کلینیک پزشکی زنان و زایمان در UC Davis Health ، به SELF می گوید: “نشستن در یک حمام گرم سیتز می تواند به دفع مواد از کیست کمک کند و اندازه آن را کاهش دهد یا آن را بیرون بیاورد.”

بواسیر

اگر مجبور باشید بواسیر را با یک کلمه توصیف کنید ، “ugh” یک گزینه عالی است. کلینیک مایو می گوید ، این وریدهای متورم در اطراف مقعد یا در راست روده اغلب ناشی از فشار در هنگام حرکات روده یا هر چیز دیگری است که می تواند به منطقه فشار وارد کند ، مانند افزایش وزن بارداری. بواسیر می تواند بدون علامت باشد ، اما همچنین می تواند باعث خارش جدی ، تحریک ، درد و خونریزی شود.

خوشبختانه ، طبق کلینیک مایو ، بواسیر اغلب در طی یک هفته یا حدوداً با مراقبت در خانه از بین می رود. این می تواند شامل درمان های موضعی بدون نسخه ، افزودن فیبر به رژیم غذایی شما برای راحت کردن حرکات روده ، کیسه های یخ – و بله ، حمام های سیتز باشد.

بهبودی پس از زایمان

علاوه بر سایر مراقبت های خانگی ، مانند مسکن های OTC و بسته های یخ ، حمام های سیتز می توانند به تسکین درد پس از زایمان واژینال کمک کنند ، طبق کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده. فقط مطمئن شوید که در مورد استفاده از حمام سیتز برای موارد خاص مراقبت های بعد از زایمان ، از پزشک خود س askال کنید.

شکاف مقعدی

بر اساس کلینیک مایو ، این اشک های کمی در بافت نازک پوشانده شده از مقعد در نتیجه مشکلاتی مانند یبوست ، کشیدن تا مدفوع ، دفع مدفوع بزرگ یا سفت و اسهال مزمن ایجاد شده است. آنها همچنین می توانند به دلیل فعالیتهای سرگرم کننده (در حالت ایده آل) بیشتر مانند رابطه مقعدی انجام شوند. به هر صورت ، شکاف های مقعدی می توانند منجر به تحریک ، درد و خونریزی هنگام مدفوع و اسپاسم در اسفنکتر مقعدی شما (عضله حاکم بر مقعد شما) شوند.

طبق کلینیک کلیولند ، حمام Sitz می تواند به آرامش اسفنکتر مقعدی کمک کند ، به طور بالقوه درد و ناراحتی را کاهش می دهد. این ممکن است به بهبود شقاق سریعتر کمک کند زیرا عضله دچار اسپاسم نمی شود و به طور بالقوه شکاف را بارها و بارها باز می کند. (با عرض پوزش برای آن تصویر ذهنی.)

ورم معده ، دهانه رحم و پروکتیت

این شرایط به ترتیب شامل تحریک مجرای ادرار ، دهانه رحم و راست روده است. آنها علل مختلف بالقوه ای دارند ، از جمله عفونت ادراری ، واژینوز باکتریایی و عفونت های منتقله از راه جنسی مانند سوزاک و کلامیدیا.

البته ، حمام های سیتز عفونت زمینه ای پشت التهاب را در این قسمت های بدن از بین نمی برد. دکتر تولی می گوید ، با این حال ، با کاهش علائمی مانند سوزش و تحریک ، وان حمام می تواند راحتی را برای شما فراهم کند.

این که آیا شما یک فرد متعصب تناسب اندام هستید یا یک مبل گریز از مبل هستید ، در اینجا چگونگی عادت های قفل شده شما سلامتی واژن شما را خراب کرده است

ولووواژینیت

یک سری چیزها می توانند باعث ایجاد ولووژینیت شوند ، همچنین به واژینیت (التهاب واژن) و ولویت نیز گفته می شود (حدس می زنید: التهاب ولو!). طبق کلینیک کلیولند ، بزهکاران اصلی شامل تحریک یا واکنش های آلرژیک به موادی مانند صابون ، واژینوز باکتریایی ، STI مانند تبخال و پوشیدن لباس های مرطوب مانند لباس شنا برای مدت طولانی هستند.

دکتر تولی می گوید ، علل ولووواژینیت به هر علت باشد ، شامل خارش ، سوزش و تورم است ، که حمامهای سیتز ممکن است کمک کند تا تحت فشار قرار گیرند. همانطور که در مجاری اورتریت ، دهانه رحم و پروکتیت وجود دارد ، حمام سیتز می تواند راحتی شما را فراهم کند در حالی که منتظر اثر داروی دیگری هستید یا اینکه وضعیت شما به خودی خود کمرنگ شود ، بسته به آنچه پزشک توصیه می کند.

ولوودینیا

طبق کلینیک مایو ، این ناراحتی مزمن در اطراف دهانه واژن دلیل مشخصی ندارد. آنچه واضح است این است که ولوودینیا می تواند منجر به سوزش ، ضربان قلب ، خارش ، سوزش و سایر علائم ناخوشایند شود. وان حمام Sitz می تواند برای کسانی که مبتلا به ولوودینیا هستند ، در کلینیک مایو ، مانند سایر روش های خانگی مانند کمپرس سرد ، آرامش بخش باشد ، اما تلاش برای درمان این بیماری در هسته آن ممکن است شامل اقدامات مانند بی حسی موضعی و درمان کف لگن باشد.

بهبودی بعد از عمل

بعضی اوقات درمان های محافظه کارانه برای رفع برخی از شرایط فوق کافی نیستند ، در این صورت ممکن است مداخله جراحی لازم باشد. به عنوان مثال ، بدنبال انجام جراحی ، حمام سیتز برای برداشتن بواسیر ، تخلیه کیست های بارتولین و انجام اسفنکتروتومی (روش هایی برای کمک به بهبود شقاق مقعد) توصیه می شود.

دکتر پایک می گوید: “حمام Sitz برای کمک به رفع ناراحتی بلکه تخلیه زخم و تمیز کردن پس از عمل در این مناطق ، به ویژه پس از ادرار یا حرکات روده برای کاهش بار باکتریها بسیار مناسب است.”

البته فقط درصورتی که پزشک تأیید کرده باشد ، باید حمام sitz را به عنوان بخشی از مراقبت های بعد از عمل خود قرار دهید.

در اینجا نحوه استحمام مناسب حمام سیتز آورده شده است. (واقعاً آسان است.)

به گفته دکتر توگوود و دکتر پایک ، اگرچه به شرایط خاص بستگی دارد ، اما توصیه می شود 10 تا 20 دقیقه در هر روز دو تا سه بار خیس بخورید. از سرپرست پزشکی خود بپرسید که آیا این مبلغ مناسب شماست یا خیر ، سپس این مراحل را برای یک حمام موفقیت آمیز دنبال کنید:

1. نحوه غسل ​​حمام خود را انتخاب کنید. دکتر تولی می گوید ، شما می توانید در وان معمولی خود یک حمام سیتز بخورید ، در حالی که آن را با حدود شش تا هشت اینچ آب یا کافی برای پوشاندن ناحیه آسیب دیده پر کنید. (در صورت تمایل می توانید کل وان لعنتی را پر کنید. اما وقتی هر روز چندین وان حمام می گیرید ، کاملاً از بین می رود و کمی صبر کنید تا هر بار وان پر شود.)

اگر وان ندارید یا به سادگی ترجیح می دهید از وسیله ای تخصصی برای این کار استفاده کنید ، می توانید یک ظرف کوچک حمام سیتز خریداری کنید که فقط در لگن و باسن شما غرق شود. این ابزارها اغلب از توالت فراتر می روند تا بتوانید روی آنها در موقعیت راحتی بنشینید. اگر یک سطل آشغال مشابه خانه دارید ، آن هم می تواند کار کند.

برای دیدن این تعبیه شده ، باید کوکی های رسانه اجتماعی را تأیید کنید. تنظیمات برگزیده کوکی من را باز کنید.

آیا می دانید میکروبیوم واژن شما چقدر سالم است؟ چون احتمالاً باید …

2. قبل از استحمام حمام مطمئن شوید که وان یا ظرف تمیز است. دکتر تولی می گوید: “آن را با آب گرم و صابون تمیز کنید و خوب بشویید.” دکتر تولی توضیح می دهد ، شما لازم نیست نگران استریل وان یا ظرف باشید زیرا منطقه ای که در آن غوطه ور هستید قطعاً خود عقیم نیست. علاوه بر غیرضروری بودن ، باقی مانده های پاک کننده های خشن مانند سفید کننده ممکن است باعث تحریک پوست شما شود.

3. در مورد دمای آب خود تصمیم بگیرید. کارشناسان می گویند ولرم معمولاً م worksثر است. دکتر پایک توصیه می کند در مورد دمایی که برای استحمام کودک استفاده می کنید ، فکر کنید. اما آب خنک می تواند در موقعیت های دیگر بهتر باشد ، مانند زمانی که می خواهید درد ناشی از بیماری مانند ولوودینیا را تسکین دهید. اگرچه اشتباه در مصرف آب ولرم کار سختی است ، اما اگر مطمئن نیستید هرگز توصیه نمی کنید از پزشک خود بخواهید.

4. بدون هیچ مشکلی از پزشک ، چیزی به جز آب اضافه نکنید. ممکن است انواع پیشنهادات برای قرار دادن در حمام سیتز خود را به غیر از آب ، مانند سرکه سیب ، بشنوید. بدون اینکه ابتدا از پزشک خود س askingال کنید ، چیزی را در آنجا رها نکنید. دکتر پایک می گوید: “فقط آب به طور کلی بهترین است.”

دکتر تولی می گوید ، اگر دچار سایش ، زخم یا هر نوع باز شدن در پوست خود هستید ، قطعاً می خواهید از افزودن مواد اضافی اجتناب کنید زیرا این مواد می توانند باعث تحریک بیشتر شوند. همچنین ، واژن ظریف خود را در معرض آنچه در حمام خود قرار می دهید قرار می دهید. به همین دلیل است که پزشکان توصیه نمی کنند هر نوع چیز نامطبوع یا معطر مانند بمب های حمام یا روغن های اساسی را اضافه کنید. این نوع مواد نه تنها می توانند pH واژن و کلنی باکتری های خوب شما را مختل کنند ، بلکه هر آنچه را که سعی در آرامش دارید تشدید می کنند.

اگر وضعیت شما از بین نرفت یا بدتر شد ، به پزشک مراجعه کنید. قبل از مراجعه به مشاوره پزشکی و یا استفاده از آنها در وان حمام سیتز برای تسکین خود استفاده کرده اید ، مهم است که تشخیص دهید چه زمانی به ارزیابی و درمان احتمالی بعدی نیاز دارید.

آیا واژن شما استرس دارد؟ علائمی که می تواند وجود داشته باشد – از خشکی تا درد در هنگام رابطه جنسی ، و چگونگی رفع آن

دکتر پایک می گوید ، در حالی که علائم خاصی که باید جستجو شود به شرایط شما بستگی دارد ، اما افزایش شدت علائم مانند درد ، تورم و خارش نشانه واضحی برای مراجعه به پزشک است. علائم عفونت مانند تب یا ترشحات عجیب و غریب از زخم نیز وجود دارد. در حالی که وان حمام می تواند در شرایط خاص مفید واقع شود ، نشستن در کمی آب نمی تواند همه کارها را انجام دهد. بعضی اوقات باید با تقویت کننده های پزشکی دیگری تماس بگیرید.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>