دستکش پزشکی / انواع دستکش پزشکی و استفاده آن در دندانپزشکی

ممکن است فرایند های شیمیایی انواع دستکش پزشکی برای کاهش میزان پروتئین آنتی ژنیک در لاتکس Hevea انجام شوند و در نتیجه موادی بر پایه لاستیک طبیعی مثل Vytex Natural Rubber Latex ساخته شوند. در اواسط دهه ۱۹۹۰ اولین نوع دستکشهایی عرضه شد که از اکریلو نیتریل و بوتادین مونومر تولید شده است مقاومت شیمیایی بیشتری از دستکش های لاتکس داشت دستکشهای نیتریل از موادی ساخته شدهاند که نه تنها آلرژی و حساسیت را کاهش میدهد، بلکه انعطافپذیرتر و مقاومتر از دستکشهای لاتکس هستند. انواع دستکش پزشکی وقتی از دستکشهای جراحی صحبت میکنیم اولین چیزی که به ذهنمان میرسد استریل بودن آنها است. انواع دستکش های جراحی در دو نوع پودری و بدون پودر تولید میگردد. کاربرد دستکش های نیتریل چیست؟

و کاربردهای آن را داریم.

به طور معمول رنگ آبی و مشکی این دستکشها بیشتر استفاده شده و رنگهای روشن آن در پزشکی و معاینه کاربرد بیشتری نسبت به رنگهای تیره دارند. دستکش لاتکس، وینیل یا نیتریل، در مواقع خاص، کاربرد خاص خود را دارند. در این مطلب قصد معرفی انواع دستکش پزشکی و کاربردهای آن را داریم. مراقبان سلامت، متخصصین بهداشت، جراحان، دندانپزشکان، داروسازان، امدادگران، آشپز ها، آرایشگر ها، باغبان ها، کارگر ها، مکانیک ها و بسیاری از مشاغل دیگر از دستکش ها استفاده می کنند. از این دستکشها در آزمایشگاهها و سالنهای آرایشی نیز استفاده میشود. لازم به ذکر است که دستکشهای جراحی پودری نسبت به دستکشهای جراحی ساده قیمت کمتری نیز دارند انواع دستکش پزشکی که این هم به دلیل همان ریسک بروز آلرژی در افراد است.

قیمت انواع دستکش پزشکیهمانطور که در مورد نوع بدون پودر این دستکش هم به آن اشارا کردیم، پودر موجود در دستکش، حین عمل جراحی امکان بروز حساسیت در دستان پزشکان و عوامل اتاق عمل را بالای برد. اما در نهایت حتی با وجود این که افرادی به این نوع دستکش حساسیت دارند، باز هم دستکش های لاتکس در بین انواع دستکش های پزشکی طرفداران زیادی دارند. چرا که پودر موجود در این دستکشها نیز مثل دستکش لاتکس پودری ایجاد حساسیت خواهد کرد. در آخر باید اشاره کرد که برای خرید انواع دستکش با استاندارد پزشکی باید از فروشگاههای دارای مجوز تجهیزات پزشکی کل کشور مانند فروشگاه هلثیوم که بزرگترین فروشگاه آنلاین تجهیزات مصرفی پزشکی است اقدام کرد.

به علت چسبندگی دستکش لاتکس به دست، از آن برای انواع جراحیها و همچنین معاینات ظریف استفاده میشود. همچنین در ترکیب آنها روان کننده هایی انواع دستکش پزشکی به کار برده شده است، که سبب می شود افراد بتوانند دستکش را راحت تر بپوشند. دستکش جراحی پودری یک طبقهبندی عمومی است که میتواند همه انواع دیگر دستکش پزشکی مانند دستکش لاتکس، نیتریل و وینیل را در بر بگیرد. امروزه اکثر آزمایشگاه ها به منظور کاهش وقوع حساسیت به لاتکس در کارگران، دستکش نیتریل را جایگزین دستکش لاتکس می کنند. این مواد تشکیل دهنده ی آن هاست که به یک دستکش پزشکی ماهیت ویژه ای داده و آن را برای مصارف گوناگونی آماده می کند. نشاسته ذرت پودر دیگری است که به عنوان لوبریکنت استفاده شد و آن نیز دارای عوارض جانبی مثل واکنش التهابی و گرانولوما و تشکیل اسکار می باشد.

بعد ازیافتن علت این حساسیت، درحال حاضر از پودر مخصوصی در ساخت این دستکشها استفاده میشود که از آرد ذرت ساخته شده است. انواع دستکش پزشکی تحقیقات بر گروهی از جراحان آمریکا نشان داد که رایج ترین سایز دستکش جراحی برای مردان سایز ۷ و بعد از آن ۶/۵ بوده و برای زنان سایز ۶ و بعد از آن ۵/۵ است. این نوع دستکش،یک دستکش پلاستیکی است که در برابر الکلها، اسیدها و بازها مقاومت بسیار زیادی دارد. کدام نوع بهتر است؟ هر کدام از انواع این دستکشهای پزشکی استفادهی مخصوص به خود را دارند. مقاومت در برابر ویروس کرونا: مدت زمان استفاده ۸ ساعت است و می توان با اتانول آنها را ضد عفونی کرد.

که در نتیجه با استفاده از این نوع دستکش می توان از مشکلات پوستی و همچنین حساسیت به لاتکس پیشگیری کرد. از مزایای این دستکش های پزشکی می توان گفت که جنس آنها به گونه ای است که به راحتی پاره نمی شود. انواع دستکش پزشکی استفاده کنندگان از دستکش های جراحی برای پیدا کردن سایز و برند مناسبی که بهترین تطابق را با هندسه دستشان داشته باشد، ممکن است نیاز به زمان داشته باشند. شرکت فیاض مجد سلامت (برند طبتیک) با سابقه همکاری طولانی مدت با تولیدکنندگان و واردکنندگان برندهای مطرح دستکش، انواع دستکش های جراحی، پزشکی و پرستاری را با بهترین قیمت و سریع ترین زمان در اختیار مراکز بهداشتی و درمانی قرار می دهد. دستکش وینیل یک دستکش پلاستیکی است که مقاومت بالایی در برابر انواع اسیدها، بازها و الکلها دارد.

انواع دستکش پزشکیهنگام خرید انواع دستکش پزشکی قطعاً متناسب با نیاز شما، گزینههای مختلفی در بازار وجود دارد. آن ها در انواع بدون پودر و به همراه پودر تهیه شده از نشاسته ذرت انواع دستکش پزشکی برای روان کردن دستکش موجود هستند. نشاسته ذرت جایگزین پودر لیکوپودیوم و تالک است که برای بافت ها آزاردهنده بودند. پودر تالک برای چند دهه استفاده شد اما مشخص شد که با گرانولوما بعد از عمل و تشکیل اسکار ارتباط دارد. مواد اصلی تشکیل دهندهی دستکشهای نیتریل، کتان و پلیاستر هستند. استفاده از این مواد در ساخت دستکشهای وینیل باعث ایجاد قیمت مقرون به صرفه در آنها شده است. از آنجایی که برخی افراد به دستکش های پزشکی لاتکس حساسیت دارند، بنابراین دستکش های دیگری تولید شده اند که این حساسیت را در افراد ایجاد نمی کنند.

انواع دستکش یکبار مصرف پزشکینوع بدون پودر دستکش های جراحی به دلیل عدم ایجاد حساسیت پوستی، بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید مطالب دسته تجهیزات پزشکی را مطالعه بفرمایید. یکی دیگر از پر مصرفترین انواع دستکشها، دستکشهای نایلونی یا فریزری است که بیشتر در محیطهایی همچون هتلها، آشپزخانهها و مراکز بهداشت و… قطعاً با وجود تنوع و گستردگی بین انواع مختلف این دستکشها، تصمیمگیری گیج کننده خواهد بود. دستکش های نایلونی در انواع مختلفی از نازک تا ضخیم موجود میباشد. بنابراین اگر دچار آلرژی و یا حساسیت های پوستی هستید از دستکش های وینیل استفاده کنید. این دستکشها از مقاومت خوبی برخوردار هستند.

انواع دستکش های پزشکی

به علاوه این نوع دستکشهای پزشکی برای افراد دارای حساسیت پوستی بسیار مناسب هستند. نادرترین و شدیدترین نوع حساسیت، حساسیت تماسی فوری است که بعد از تماس علائم حساسیت به صورت آبریزش بینی، قرمزی چشم، گرفتگی عضلانی، کهیر و خارش شدید نمایان می شود. جنس این دستکش ها شفاف است و استفاده از آنها بسیار راحت می باشد. از آنجا که دستکش های وینیل لاتکس ندارند، حساسیت زا نیز نیستند. انواع دستکش پزشکی مواد اولیهی مورد استفاده در ساخت هر دو نوع دستکشهای لاتکس نیز تقریبا یکسان است و تفاوت کیفیتی مشهودی در آنها دیده نمیشود. دستکش لاتکس از بهترین نوع دستکشهای پزشکی هستند.

برای مثال اگر میخواهید قسمتهای ظریفی از دهان را معاینه و لمس نمایید، دستکش وینیل مانع از انجام درست و راحت کار میشود. لذا لازم است برای انتخاب دستکش متناسب با کار بالینی، انواع دستکش پزشکی را بشناسیم. به همین دلیل برای انتخاب مناسب ترین دستکش باید اطلاعات کافی در مورد هر یک از آن ها را داشت. بنابراین دستکش جراحی بدون پودر استریل بوده و یک بار مصرف است. یک مطالعه سیستماتیک نشان داده انواع دستکش پزشکی که استفاده از دو دستکش در مقایسه با یک دستکش، محافظت بیشتری در مقابل نفوذ به دستکش داخلی حین اعمال جراحی دارد. حال با توجه به این که دستکشهای لاتکس بدون پودر فاقد تسهیل کننده برای کمک به پوشیدنشان هستند، فرآیند استفاده از آنها کمیسخت تر از دیگر مدل دستکش لاتکس خواهد بود.

وینیل ها از نظر اقتصادی و صرفه جویی در هزینه ها از انواع دستکش پزشکی مناسب تر می باشند. انواع دستکش لاتکس در دو نوع پودری و غیرپودری دسته بندی شدند. همچنین این نوع دستکشها از قابلیت کشسانی بالایی برخوردار هستند. همچنین در برابر حلال های چربی مقاوم می باشند. دستکشهای نیتریل در محیطهای آزمایشگاه استفادههای زیادی دارند همچنین در هنگام کار با مواد شیمیایی و آشپزی نیز به کار گرفته میشوند. انواع دستکش پزشکی بیشترین میزان استفاده از این دستکشها هنگامیاست که افراد با مواد شیمیایی خطرناک و یا با مواد عفونی سر و کار دارند. دستکش های جراحی معمولا سایز بندی دقیق تری دارند چرا که آن ها برای مدت طولانی تری استفاده می شوند و به کیفیت فوق العاده ای نیاز دارند.

سارقان در سرقت مشهور واترگیت برای پنهان کردن اثر انگشتشان از دستکش های لاتکس جراحی استفاده کرده اند. از دستکشهای وینیل برای تمیز ماندن دستها هنگام کار با انواع ابزاریا حتی تمیز کردن ابزارها استفاده میشود. در این مقاله به معرفی انواع دستکشهای پزشکی و بررسی هر یک خواهیم پرداخت. در میان انواع دستکش پزشکی ، مقرون به صرفه ترین گزینه موجود، دستکش وینیل است. مواد ساخته شده دستکش وینیل (Vinyl) متریال و رزین های پلاستیک با مواد اولیه پتروشیمی می باشد. به همین دلیل برای استفاده راحتتر از آنها از مواد پودری در داخل آنها استفاده شده است. بهمنظور جلوگیری از بروز حساسیت در افراد مختلف دستکش لاتکس بدون پودر تولید شد. علت این حجم از بروز حساسیت در پزشکان انواع دستکش پزشکی در مدت زمانی طولانی استفاده از دستکش بود.

دستکشهای نیتریل برای استفادههای طولانی مدت بسیار مناسب هستند. جالب است برای انتخاب دستکش پزشکی مناسب آنها در انواع پودری ، غیر پودری ، استریل ، غیر استریل ، پارچه ای و روکش شده موجود هستند … دلیل نرم و راحت بودن دستکش های وینیل استفاده از کلرید پلی وینیل و روان کننده هایی که از مواد نرم ساخته شده اند می باشد. انواع دستکش پزشکی لاتکس جنسی قابل اطمینان و با دوام است و یک لایه محافظتی بالا در برابر مواد عفونی است و از عبور آلودگی ها به پوست جلوگیری می کند. بهخصوص که پزشکان و دندانپزشکان مدت طولانی از این دستکشها استفاده میکردند و عرق دست آنها باعث تشدید حساسیت میشد. در ابتدا پودر مورد استفاده در این دستکشها از کربنات کلسیم و پودر لیکا پدیم ساخته میشد.

دستکشهای مورد استفاده در جراحی اساساً از لاتکس طبیعی یا مصنوعی ساخته می شوند. دستکشهای جراحی پودری آسانتر از دستکشهای غیر پودری وارد دست میشوند. عمل های جراحی ارتوپدی به دلیل حساسیت بسیار بالا در زمینه ی استریلیته و مدت زمان طولانی هر عمل، و استفاده از ابزار الات سنگین و پیچ و پلاک های مختلف، نیازمند دستکشی ضخیم و در عین حال راحت می باشند. برخی از دستکشهای پزشکی دارای انواع دستکش پزشکی پودر و برخی بدون پودر میباشند. دستکش پزشکی در تمام جراحی ها و درمان های دندانپزشکی استفاده می شود. این دستکش ها مانند دستکش لاتکس نبوده و کاملاً به دست نمیچسبند. این امر به منظور کاهش احتمال بروز حساسیت در کارگران در نظر گرفته شده است.

این دانش نه تنها به سلامت بیمار کمک خواهد کرد، بلکه نقش زیادی در افزایش بازدهی پزشک خواهد داشت. در نتیجه نه تنها امتیاز و ارزش کمتری نسبت به دستکشهای لاتکس ندارد، بلکه به خاطر فقدان لاتکس، نسبت به دستکشهای پزشکی لاتکس با ارزشتر هستند. دستکشهای پزشکی در انواع مختلفی به بازار ارائه میشوند. انواع دستکش پزشکی دستکش های معاینه در انواع استریل و غیراستریل موجودند، در حالی که دستکش های جراحی عموما استریل هستند. خوب بودن و پر طرفدار بودن دستکش لاتکس به دلیل راحتی آن می باشد. در واقع فاقد لاتکس می باشند. به همین دلیل نوع بدون پودر آنها نیز تولید و روانه بازار شده است.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>