مقایسه روش های مختلف کاشت موی سر

کاشت مو از درمان های زیبایی پرطرفدار بهشمار می رود که هر ساله عده زیادی در سراسر دنیا از مزایای آن بهرهمند می شوند. امروزه از تکنیک های مختلفی برای کاشت مو استفاده می شود. اساس کار در روش های مختلف کاشت مو یکسان است. در تمام این روش ها گرافت های مو از ناحیه اهدا یا بانک مو برداشته شده و پس از آماده سازی در منطفه کم مو کاشته می شوند.

آگاهی از مزایا و معایب تکنیک کاشت مو به بیمار کمک می کند که انتظارات واقع بینانه ای از درمان داشته باشد و پس از درمان احساس رضایت بیشتری کند.

در کلینیک های درمانی معتبر مانند کلینیک رویان سلامت در جلسه معاینه اولیه پزشک پس از بررسی ویژگی های فردی از قبیل وضعیت بانک مو، وسعت ناحیه کاشت و ویژگی های پوست سر و با در نظر داشتن انتظار و هدف بیمار از درمان مناسب ترین روش کاشت مو را برای او انتخاب می کند. سپس اطلاعات لازم از قبیل مزایا و معایب، مدت زمان مورد نیاز و هزینه نهایی را در اختیار بیمار قرار می دهد.

در ادامه این مقاله به مقایسه تکنیک های مختلف کاشت مو می پردازیم.

 

روش های مختلف کاشت مو: کاشت مو به روش FUT 

این روش در واقع قدیمی ترین تکنیک کاشت مو به شیوه نوین است که در دهه ۱۹۹۰ برای نخستین بار مورد استفاده قرار گرفت.

در این تکنیک پزشک نوار باریکی با طول ۲۰ الی ۲۵ سانتی متر و ضخامت ۱ الی ۲ سانتی متر از ناحیه بانک مو در پشت سر جدا می کند و سپس پوست سر در دو طرف نوار را به یکدیگر بخیه می زند. گرافت های متشکل از ۱ الی ۳ تار مو از این نوار جدا و پس از آماده سازی در ناحیه کاشت پیوند زده می شود.

قبل از ابداع روش FUT برای درمان ریزش مو از پیوند دسته ای استفاده می شد. در روش پیوند دسته ای که نخستین بار در سال ۱۹۵۴ ابداع شد، گرافتی با قطر ۴ میلیمتر و متشکل از ۱۰ الی ۱۵ تار مو از منطقه اهدا استخراج شده و در منطقه کاشت قرار می گرفت. از آنجایی که در روش پیوند دسته ای موها با فاصله از یکدیگر در ناحیه طاس یا کم مو قرار می گرفتند، مو پس از کاشت ظاهر مصنوعی داشت که خوشایند بیماران نبود. با این وجود حدود ۵۰ سال این روش برای پیوند مو مورد استفاده قرار می گرفت.

 

معایب روش FUT

موها در پیوند مو به روش FUT نسبت به پیوند دسته ای ظاهری بسیار طبیعی تر دارند؛ اما این روش نیز معایبی دارد که لازم است بیماران قبل از اقدام به درمان ریزش مو، نسبت به این معایب نیز آگاهی کامل داشته باشند.

مهم ترین معایب کاشت مو به روش FUT عبارت اند از:

  • روش FUTیک تکنیک تهاجمی است. برداشتن لایه ای از پوست سر معمولا منجر به خونریزی می شود؛
  • برداشتن نوار باریک و بخیه پوست سر باعث ایجاد زخم روی پوست می شود. گاهی با گذشت زمان نیز اثرات زخم برطرف نمی شود و بهویژه در شرایطی که موهای فرد کوتاه باشد جای زخم نمایان می شود؛
  • با توجه به تهاجمی بودن این تکنیک و عوارض پس از درمان، دوران نقاهت این روش درمانی طولانی است. حداقل ۴ هفته بعد از  جلسه درمان انجام هرگونه فعالیت شدید ممنوع است.

شایان ذکر است که هر کدام از روش های مختلف کاشت مو دارای معایب و مزایای خاص خود هستند که لازم است بیمار قبل از تصمیم گیری نهایی در رابطه با تکنیک درمانی از آنها آگاهی داشته باشد.

کاشت مو به روش FIT

در روشFIT  یاFUT  (FUE: Follicular Unit Transplantation) با استتفاده از میکروپانچ هایی گرافت های مو بهصورت مجزا و تکی از بانک مو جدا شده و در ناحیه کاشت قرار داده می شوند. در واقع کاشت مو به روش FIT  نسبت به FUT کمتر تهاجمی است؛ زیرا نیازی به جدا کردن نوار باریک از پشت سر نیست.

بهطور کلی با ورود روش ها و تجهیزات جدید به حوزه کاشت مو بخش زیادی از معایب روش های قبلی برطرف شده است.

 

مقایسه کاشت مو به روش FIT و FUT

با توجه به اطلاعات ارائه شده در رابطه با تکنیک های FIT و FUT این دو روش با یکدیگر مقایسه می شوند. تفاوت های اصلی این دو تکنیک به شرح زیر است:

  • با توجه به اینکه در روش FITنیازی به ایجاد برش در پوست سر نیست از این تکنیک برای کاشت مو در افرادی که پوست سر خشک یا شل دارند استفاده می شود. در این افراد امکان استفاده از روش FUT وجود ندارد؛
  • کیفیت گرافت های برداشت شده در روش FUTنسبت به FIT بیشتر است. در این روش امکان تشریح کامل نوار برداشت شده توسط استریومیکروسکوپ و  برداشت گرافت های با کیفیت بالا فراهم است؛
  • در روش FITاثرات جای بخیه و برش باقی نمی ماند و برخلاف روش FUT خبری از خونریزی نیست.

 

کاشت مو به روش ترکیبی و سوپرترکیبی

وسعت ناحیه طاسی در افراد متقاضی کاشت مو متفاوت است. پزشک با توجه به ویژگی های فردی از بین روش های مختلف کاشت مو مناسب ترین روش را برای فرد انتخاب می کند.

در برخی افراد که دچار طاسی شدید هستند، امکان ایجاد تراکم مدنظر با استفاده از یک تکنیک کاشت مو وجود ندارد. در این افراد از کاشت مو به روش ترکیبی یا سوپرترکیبی استفاده می شود.

مقایسه روش FIT و FUT با ترکیبی

در روش ترکیبی ابتدا با استفاده از روش FUT یک مرحله کاشت مو انجام می شود و سپس با استفاده از روش FIT تراکم موها بیشتر می شود. کاشت مو به روش FIT ممکن است در همان جلسه یا چند روز بعد صورت گیرد. در واقع  در این تکنیک نه تنها از بانک موی پشت سر برداشت گرافت های مو صورت می گیرد بلکه از سایر نواحی سر نیز گرافت ها برداشت شده و در ناحیه کاشت قرار داده می شوند.

 

کاشت مو به روش BHT (Body Hair Transplant)

در کلینیک های درمانی از روش های مختلف کاشت موی سر برای درمان بیماران استفاده می شود. در کلینیک پوست و موی رویان نیز جدیدترین تکنیک ها و مدرن ترین امکانات برای انجام درمان های زیبایی از جمله پیوند مو مورد استفاده قرار می گیرند.

پیوند موی بدن یا BHT نیز یکی از تکنیک های جدید پیوند مو است. در این روش از  بانک موی بدن فرد برای پیوند به سر استفاده می شود.

موهای ناحیه ریش بهترین بانک موی بدن محسوب می شوند. زیرا مو در این ناحیه سرعت رشد بالایی دارد. علاوه بر این ضخامت و مقاومت موهای این ناحیه نیز قابل توجه است. موهای ریش در ناحیه زیر چانه بیشترین هماهنگی را با موی سر دارد. مزیت دیگر موهای ناحیه زیر چانه برای پیوند به سر این است که برداشت مو از این ناحیه تاثیر چندانی در زیبایی صورت فرد ندارد.

مو در ناحیه سینه نیز ماندگاری بالایی دارد. به همین دلیل موهای این ناحیه نیز برای پیوند به سر مناسب هستند. در برخی سایت ها و منابع به برداشت مو از پا و سایر نواحی نیز اشاره شده است؛ اما واقعیت این است که احتمال موفقیت پیوند مو از نواحی دیگر بدن به سر بسیار پایین است. به همین دلیل فقط از موهای ریش و سینه آقایان برای کاشت در ناحیه سر استفاده می شود.

مقایسه روش ترکیبی با سوپرترکیبی

در روش سوپرترکیبی نیز مانند روش ترکیبی از ترکیب روش های مختلف کاشت مو برای ایجاد تراکم بالا استفاده می شود. در این تکنیک درمانی علاوه بر اینکه کاشت مو با استفاده از روش FIT و FUT صورت می گیرد؛ بلکه از روش BHT نیز برای ایجاد تراکم بیشتر استفاده می شود. در واقع در این تکنیک تمام ظرفیت بانک موی سر و بدن برای ایجاد تراکم مدنظر مورد استفاده قرار می گیرد.

معمولا با استفاده از روش BHT حدود ۱۰۰۰ گرافت به گرافت های برداشت شده از طریق تکنیک FUT و FIT اضافه می گردد.

 

کاشت مو به روش fue یا super fue

همان طور که در ابتدای مقاله عنوان شد اساس کار در روش های مختلف کاشت مو شبیه به هم بوده و شامل برداشت گرافت ها از بانک مو و کاشت آنها در ناحیه طاس می شود. تفاوت تکنیک های مختلف کاشت مو در ادامه فهرست شده است:

  • تفاوت در ابزارهای مورد استفاده و نحوه برداشت گرافت ها از ناحیه بانک مو؛
  • تفاوت در ابزارهای مورد استفاده و نحوه کاشت گرافت ها در ناحیه کاشت؛
  • تفاوت در ناحیه بانک مو.

کاشت مو به روش super fue از جدیدترین روش های پیوند مو است که در کلینیک رویان برای درمان ریزش موی  بیماران از آن استفاده می شود. در کاشت مو به روش fue یا super fue و نیز سایر روش های مبتنی بر fue فولیکول ها بهصورت مجزا استخراج و در ناحیه کاشت قرار داده می شوند. تفاوت روش super fue با دیگر روش ها این است که در روش super fue تمامی مراحل توسط ۲۳ دستگاه هوشمند و اتوماتیک انجام می شود.

استفاده از دستگاه های هوشمند و تمام اتوماتیک سبب افزایش کیفیت درمان در این روش می شود. در این تکنیک درمانی ظاهر موها بسیار طبیعی، تراکم  موها بسیار بالا، خط رویش و خواب موها نیز طبیعی است. علاوه بر این عوارض ناشی از کاشت نیز به کمترین حد ممکن می رسد.

 

کلام آخر

در تمام تکنیک های کاشت مو اعم از قدیمی ترین یا جدیدترین روش ها، گرافت های مو از ناحیه بانک مو برداشته شده و در ناحیه کاشت جاگذاری می شوند.

تفاوت روش های مختلف کاشت مو شامل تفاوت در ابزارها و تجهیزات برداشت و کاشت گرافت ها و نیز ناحیه بانک مو است.

در روش FUT  ابتدا نوار باریکی از پشت سر جدا می شود و سپس گرافت های مو از روی این نوار جدا و در سر کاشته می شوند. در روش FIT و سایر روش های مبتنی بر FIT گرافت های مو بهصورت تکی از بانک مو در پشت یا کناره های سر استخراج می شوند. در برخی از این تکنیک ها ابزارهای مورد استفاده برای استخراج و کاشت گرافت ها ظریف تر و دقیق تر هستند و به همین  دلیل موها پس از کاشت ظاهری طبیعی تر و متراکم تر دارند. خط رویش مو و خواب موها نیز در روش های جدیدتر طبیعی تر است. به عنوان مثال در روش super fue از ۲۳ دستگاه تمام اتوماتیک برای کاشت مو استفاده می شود. به کار گرفتن دستگاه های هوشمند در این تکنیک سبب کاهش خطای انسانی و کیفیت بالای درمان شده است.

حتی اگر افراد بانک موی مناسبی در ناحیه سر نداشته باشند نیز با استفاده از پیوند موی بدن یا BHT امکان کاشت مو در این افراد وجود دارد. موهای ریش در ناحیه زیر چانه و موهای اطراف سینه بهترین ناحیه برای پیوند به سر هستند.

در برخی روش ها از قبیل روش های ترکیبی و سوپرترکیبی از روش های FIT، FUT و BHT بهمنظور استفاده حداکثری از بانک مو و ایجاد حداکثر تراکم در افراد با شدت طاسی زیاد استفاده می شود.

برای بهره مندی از انواع درمان های زیبایی با کیفیت بالا با کلینیک رویان سلامت همراه باشید.

سوالات متداول

در این بخش برخی از سوالات متداول بین بیماران انتخاب شده و بهصورت مختصر به آنها پاسخ داده می شود.

مدت زمان لازم برای کاشت مو چند ساعت است؟

مدت زمان مورد نیاز برای کاشت مو بر اساس وسعت ناحیه طاسی و روش های مختلف کاشت مو متفاوت است. معمولا در جلسه مشاوره اولیه پزشک پس از انجام بررسی ها و معاینات اولیه مدت زمان لازم و هزینه درمان را مشخص می کند.

حداقل سن برای کاشت مو چه سنی است؟

کاشت مو باید پس از تثبیت ریزش مو و مشخص شدن وضعیت بانک مو و وسعت ناحیه کاشت انجام شود. معمولا توصیه می شود که افراد در سن بالاتر از ۲۷ سال اقدام به کاشت مو کنند. پیوند در سن پایین تر از ۲۷ سال توصیه نمی شود؛ زیرا ریزش مو در ناحیه اطراف موهای کاشته شده باعث ایجاد ظاهری ناهنجار و نمایان شدن اسکارها می شود.

و مهارت جراح نیز بستگی دارد. هزینه درمان پس از معاینه بیمار و انتخاب تکنیک درمانی مشخص می شود.

آیا نتیجه کاشت مو با استفاده از تمام روش های کاشت مو دائمی است؟

بله. کاشت مو یک درمان دائمی برای ریزش مو محسوب می شود. در روش های مختلف کاشت مو از موهای مقاوم در برابر ریزش برای پیوند به ناحیه کاشت استفاده می شود. در تمام تکنیک های پیوند مو، موها مدت کوتاهی بعد از درمان دچار ریزش موقتی می شوند و سپس به رشد معمولی خود ادامه می دهند.

آیا کاشت مو توام با احساس درد است؟

معمولا قبل از شروع درمان پوست سر در ناحیه بانک مو و همچنین ناحیه کاشت بی حس می شود. به همین دلیل بیمار حین انجام پیوند مو هیچ دردی احساس نمی کند. بعد از گذشت چند ساعت و از بین رفتن اثرات
بی حسی بیمار کمی درد احساس می کند. معمولا برای چند روز اول بعد از جلسه درمان داروهای مسکن تجویز می شود که بیمار درد احساس نکند.

هزینه کاشت مو در کدام یک از روش های کاشت مو بیشتر است؟

هزینه کاشت مو علاوه بر روش های مختلف کاشت مو به وسعت ناحیه طاسی، تجهیزات و خدمات کلینیک درمانی و غیره بستگی دارد.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>