نسل کشی اویغور در چین: همه آنچه شما باید بدانید و نحوه کمک به آنها

[ad_1]

داستان هایی در مورد نظارت و ستمگری احتمالی چین بر تقریباً 12 میلیون مسلمان اویغوری ساکن منطقه سین کیانگ این کشور مدتی است که در حال انتشار است و در چند هفته اخیر این کشور با انتقادات روزافزون در سطح جهان روبرو است.

گروه های مدافع حقوق بشر مواردی از اردوگاه ها را گزارش کرده اند که اعتقاد بر این است که اویغورها زندانی ، شکنجه ، تجاوز ، و به عنوان کار اجباری مورد استفاده قرار می گیرند ، و گفته می شود زنان با زور عقیم می شوند – چیزی که از بقیه اردوگاه های کار اجباری نازی ها است. قابل درک است که جهان می خواهد حقیقت این ادعاها را که به اعتقاد بسیاری نقض جدی حقوق بشر است ، بداند.

ایالات متحده یکی از بسیاری از کشورهایی است که چین را به سرکوب اویغورها به ارتکاب نسل کشی و جنایت علیه بشریت متهم کرده است ، چیزی که چین به شدت آن را انکار کرده است. بنابراین ، ما باید در مورد این مسئله بدانیم و چه کاری می توانید برای کمک به آن انجام دهید؟ در اینجا همه چیزهایی است که شما باید بدانید


اویغورها چه کسانی هستند و سین کیانگ کجا؟

به گفته بی بی سی ، حدود 12 میلیون اویغور مسلمان در منطقه شمال غربی چین از سین کیانگ زندگی می کنند ، منطقه ای معروف به منطقه خودمختار اویغور سین کیانگ (XUAR). این منطقه عمدتا بیابانی است که حدود یک پنجم پنبه جهان را تولید می کند ، دارای برخی از قدرت های خودگردانی اما بیشتر با حاکمیت و محدودیت های دولت مرکزی مواجه است.

اویغورها به زبان خود صحبت می کنند و خود را از نظر فرهنگی و قومی به ملتهای آسیای میانه نزدیک می دانند ، زیرا بسیاری معتقدند که فرهنگ آنها از طریق آوارگی در معرض تهدید است زیرا بسیاری از هان چینی ها (اکثریت قومی چین) به تعداد زیادی به سین کیانگ نقل مکان کرده اند.

چگونه می توان یک فعال بهتر بود – از آموزش خود تا درک اتحاد

چه ادعاهایی علیه چین وجود دارد؟

ایالات متحده ، کانادا و هلند از جمله کشورهایی هستند که چین را به ارتکاب نسل کشی متهم کرده اند.

در کنوانسیون پیشگیری و مجازات جنایت نسل کشی سازمان ملل ، نسل کشی به معنای “هر یک از اقدامات زیر است که با هدف از بین بردن ، به طور کامل یا جزئی از یک گروه ملی ، قومی ، نژادی یا مذهبی انجام شده است.” این شامل “كشتن اعضای گروه ، صدمه جدی جسمی یا روحی به اعضای گروه ، تحمیل عمدی شرایط زندگی گروهی است كه برای تخریب جسمی آن به طور كلی یا جزئی محاسبه می شود ، اقدامات تحمیل شده برای جلوگیری از تولد در داخل گروه را به زور و انتقال بچه های این گروه به گروه دیگر. “

بر اساس گزارشی از آدریان زنز ، دانشمند چینی که اعتراضات بین المللی را با خواستار دعوت به سازمان ملل برای تحقیق همچنین اخباری مبنی بر قرار دادن اویغورها در اردوگاه ها و جدایی کودکان اویغور از خانواده هایشان وجود داشت.

در ماه مارس سال جاری ، آنتونی بلینکن ، وزیر امور خارجه ایالات متحده گفت كه چین در حال ارتكاب “نسل كشی و جنایت علیه بشریت” است و اتحادیه اروپا ، انگلیس ، آمریكا و كانادا مقامات چین را به دلیل نقض حقوق تحریم كردند.

وزیر امور خارجه انگلیس ، دومنیک راعب این ادعاها را “نقض وحشتناک اساسی ترین حقوق بشر” خواند.

کمیته حقوق بشر سازمان ملل در سال 2018 اعلام کرد گزارش های موثقی دارد که چینی ها یک میلیون نفر را در “مراکز ضد افراط گرایی” در سین کیانگ نگه داشته اند.

تحقیقات بی بی سی در فوریه سال جاری حاوی روایت دست اول یک زن درباره تجاوز ، سو abuse استفاده جنسی و شکنجه زندانیان بود. بی بی سی اظهار داشت ، “تورسونای ضیاوودون ، که پس از آزادی از سین کیانگ فرار کرد و اکنون در ایالات متحده است ، گفت زنان” هر شب “از سلول ها برداشته می شوند و توسط یک یا چند مرد چینی نقاب دار مورد تجاوز قرار می گیرند. وی گفت که سه بار مورد شکنجه قرار گرفت و بعداً مورد تجاوز گروهی قرار گرفت ، هر بار توسط دو یا سه مرد. “

نازنین زاغاری-راتکلیف: چرا کارگر خیریه انگلیسی-ایرانی در زندان است و دولت انگلیس در این باره چه می کند؟

چین در ابتدا وجود این اردوگاه ها را انکار کرد و بعداً ادعا کرد که اینها “امکانات” “آموزش مجدد” برای مبارزه با تروریسم بودند. این کشور اتهامات مربوط به همه موارد نقض حقوق بشر را رد کرده است. چین همچنین بسیاری از خبرگزاری ها از جمله تلویزیون BBC World News را به دلیل پوشش دادن موضوع اویغور ممنوع کرده است.

شما چه کمکی میتوانید بکنید؟

نادیده گرفتن شواهد علیه چین یا چشم بستن بر برخی ادعاهای هولناک در مورد نقض حقوق بشر در این کشور دشوار است. اگر به دنبال راه هایی برای نشان دادن حمایت و کمک به مسلمانان اویغور هستید ، در اینجا چند روش برای کمک به شما آورده شده است …

برای ایجاد تغییر ، دادخواست امضا کنید

دادخواست های زیادی در دست انتشار است که امیدوارند به دست دولت برسند ، از جمله این درخواست در Change.org و دیگری که خواستار تحریم المپیک 2022 در چین است.

برای نماینده محلی خود بنویسید

نماینده محلی شما آنجاست تا به شما گوش دهد بنابراین از آن صدای خود استفاده کنید – موضوع را به آنها جلب کنید و از آنها س askال کنید که آیا می توانند آن را به مجلس عوام برسانند. سازمان عفو ​​بین الملل به طرزی مفید یک نمونه نامه برای کمک به مسلمانان اویغور تهیه کرده است که می توانید برای نماینده خود ارسال کنید.

اهدا کنید

در حالی که دریافت کمک به چین با اعمال مجازات غیرممکن است ، شما می توانید به پناهندگان اویغوری که موفق به فرار به مناطقی از این قبیل ترکیه شده اند کمک مالی کنید – این کمپین Launchgood یک دلیل ارزشمند است.

آگاهی را بالا ببرید و جمع آوری سرمایه خود را شروع کنید

در حالی که گزارش ها علیه چین در سطح بین المللی گزارش شده است ، همیشه فرصت هایی برای انجام کارهای بیشتر وجود دارد ، به ویژه در گروه های اجتماعی خود با افزایش آگاهی. چرا این دو را با هم ترکیب نکرده و درخواست کمک مالی نمی کنید – خواه این کار از طریق مسابقه ، فروش پخت یا 5 کیلوگرم انجام شود.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>