هورمون های مختلف چگونه بر روی پوست ، میل جنسی ، وزن ، خواب و تمرکز تأثیر می گذارند

[ad_1]

بازگشت به سالهای نوجوانی من همیشه آسان نیست. مانند بسیاری از ما ، من آکنه وحشتناکی را تجربه کردم ، و همچنین جهش های ناشیانه رشد و یک دوره دو ساله از آنچه فقط می توان تعریق بیش از حد را توصیف کرد.

در حالی که ما معمولاً تصور می کنیم هورمون ها فقط در مراحل مهمی مانند بلوغ ، بارداری و یائسگی به کار می آیند ، اما آنها در واقع بخشی اساسی از روند طبیعی بدن در کل زندگی ما هستند ، البته بخشی کاملاً واضح (و کمتر عرق کرده).

دکتر سوهره روک ، پزشک متخصص هورمون ها و پزشکی تلفیقی توضیح می دهد: “هورمون ها کاملاً اساسی برای همه سیستم های بدن هستند.” “علی رغم تصورات غلط مبنی بر اینکه عدم تعادل هورمونی فقط در مراحل مختلف زندگی شیوع دارد ، درک عدم تعادل ظریف تر هورمونی که در طول زندگی ما اتفاق می افتد بسیار حیاتی است.”

کمبودها و عدم تعادل هورمونی می تواند دلیل بروز برخی از ناراحتی ها و نگرانی های روزمره باشد ، از کم خوابی ، کمبود میل جنسی ، گرسنگی بیش از حد – و در هر سنی ممکن است رخ دهد. دکتر روکد توضیح می دهد: “عدم تعادل هورمون های ظریف وجود دارد که از اواخر دهه بیست شروع می شود ، زمانی که هورمون های خاصی شروع به ضعف می کنند.” “بسیاری از زنان از اوایل سی سالگی علائم عدم تعادل هورمونی را نشان می دهند که بر چرخه قاعدگی ، میل جنسی ، انرژی ، روحیه و وزن آنها تأثیر می گذارد.”

درک کمی بهتر هورمون ها به روشن کردن آنچه ممکن است در زیر سطح رخ دهد کمک می کند و همچنین شروع به پرداختن به راه های بهبود کیفیت زندگی و سلامتی کلی می کند.

در اینجا ، ما غوطه ور می شویم به هورمون هایی که باید در مورد آنها بدانید و علائمی را که ممکن است عدم تعادل وجود داشته باشد ، جستجو می کنیم …

هورمون هایی که خواب را تحت تأثیر قرار می دهند

ملاتونین هورمون اصلی مسئول خواب خوب است. این ماده در مغز تولید می شود و به دلیل کمبود نور تحریک می شود ، به همین دلیل شب ها احساس خواب آلودگی می کنیم و در طول روز بیدار هستیم. با این حال ، قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور مصنوعی در اواخر شب می تواند این پاسخ هورمونی را بهم ریخته و بدین معنی است که ما خواب بی کیفیت یا بی خوابی را تجربه می کنیم. همچنین می توانید مکمل های ملاتونین را که حاوی یک نسخه ساخت هورمون طبیعی توسط انسان است از مکمل ملاتونین استفاده کنید ، با این حال ، نباید به عنوان یک درمان طولانی مدت استفاده شود.

هورمون دیگری که روی خواب تأثیر می گذارد سروتونین است که به تنظیم خواب و همچنین خلق و خو کمک می کند. این ماده پیش ساز شیمیایی ملاتونین است ، بنابراین مهم است که اگر فکر می کنید کمبود خون دارید ، سروتونین را تقویت کنید. 90٪ سروتونین در روده تولید می شود ، بنابراین مطمئن شوید که از برخی از پروبیوتیک ها و پروبیوتیک های موثر و همچنین رژیم غذایی غنی از میوه ، سبزیجات و فیبر استفاده می کنید. همچنین ممکن است داروهای مهارکننده انتخاب مجدد سروتونین (SSRI) تجویز شوند که نوعی داروی ضد افسردگی است و می تواند به افزایش سطح سروتونین در خون کمک کند. اگرچه اینها می توانند خواب را بهبود ببخشند ، اما بیشتر آنها برای درمان اختلالات بهداشت روان مانند اضطراب و افسردگی تجویز می شوند.

به گفته روانشناسان ، “به تعویق انداختن زمان انتقام از خواب” مانع از خواب رفتن شما می شود

هورمون هایی که بر وزن تأثیر می گذارند

و همچنین عوامل سبک زندگی مانند رژیم غذایی و ورزش ، هورمون ها می توانند سهم بزرگی در تعیین وزن ما داشته باشند. در حالی که همیشه هورمونهای مختلف و مختلفی از طرق مختلف در بازی وجود دارد ، به ویژه تعداد معدودی وجود دارد که پیوندهای شدیدی با وزن بدن دارند.

انسولین یکی از هورمون هایی است که نقش اساسی در وزن دارد. این توانایی بدن را در جذب گلوکز از مواد غذایی که می خوریم کنترل می کند و مقاومت در برابر انسولین می تواند به این معنی باشد که سلول های شما قادر به جذب انرژی مورد نیاز نیستند و گلوکز در جریان خون باقی می ماند. کمبود انسولین می تواند یک پیش ماده و همچنین یک علامت مستقیم از دیابت باشد ، بنابراین اگر فکر می کنید ممکن است در معرض خطر باشید ، مهم است که به پزشک خود مراجعه کنید. متأسفانه ، شما نمی توانید از روشی که احساس می کنید مقاومت به انسولین دارید یا خیر – باید برای آزمایش خون مراجعه کنید – اما برخی علائم هشدار دهنده وجود دارد که باید مراقب آنها باشید. یکی افزایش وزن در وسط است و برخی دیگر احساس بی حالی و گرسنگی می کنند.

هورمون دیگری که بر وزن تأثیر می گذارد لپتین است که احساس گرسنگی را مهار می کند. وقتی غذا می خوریم و احساس سیری می کنیم ، تولید لپتین کاهش می یابد. با این حال ، چاقی می تواند باعث کاهش حساسیت به لپتین شود ، به این معنی که ممکن است احساس سیری سخت تر باشد ، که به نوبه خود یک چرخه چسبناک می شود. اگرچه هنوز در مورد اینکه مقاومت می توان مقاومت را تغییر داد ، عدم اطمینان وجود دارد ، ورزش و رژیم غذایی سرشار از فیبر امیدوار کننده است.

هورمون های اصلی دیگر که بر وزن تأثیر می گذارند ، هورمون های تیروئید هستند که در غدد تیروئید تولید می شوند و متابولیسم ما را کنترل می کنند تا تعیین کنند بدن به چه سرعت می تواند کالری بسوزاند. اگر تیروئید به اندازه کافی این هورمون ها را تولید نکند ، که به عنوان تیروئید کم کار یا کم کاری تیروئید شناخته می شود ، می تواند باعث متابولیسم کند و افزایش وزن شود. سایر علائم تیروئید کم فعالیت شامل خستگی ، دوره های سنگین و حساسیت به سرما است.

اگر تیروئید بیش از حد هورمون های تیروئید تولید کند ، همچنین به عنوان تیروئید بیش از حد فعال یا پرکاری تیروئید شناخته می شود ، می تواند باعث کاهش وزن ، حساسیت به گرما ، اضطراب و ضربان قلب سریع شود. خوشبختانه هر دو به راحتی در پزشک عمومی آزمایش می شوند و با دارو درمان می شوند.

پروبیوتیک روزانه ساده ترین اما م effectiveثرترین کاری است که هم اکنون می توانید برای سلامتی بهتر انجام دهید ، در اینجا موارد مورد علاقه ما است …

هورمون هایی که روی غلظت تأثیر می گذارند

تصور می شود که هورمون دوپامین نقش مهمی در میزان تمرکز ما دارد. مقادیر بالای دوپامین احساس خوشبختی در ما ایجاد می کند ، که پس از آن انگیزه ما را برای ادامه کارهایی که انجام می دهیم ایجاد می کند و تمرکز ما را افزایش می دهد. بهترین روش برای ضربه زدن به دوپامین ورزش و همچنین خوردن غذاهایی است که مقدار زیادی تیروزین دارند که شامل بادام ، مرغ و موز است.

مکمل های حاوی آداپتوژن نیز ادعا می کنند که دوپامین را تقویت می کنند. آداپتوژن ها گیاهانی هستند که حاوی مقادیر زیادی ال-تیروزین هستند ، که بدن برای تولید دوپامین به آنها احتیاج دارد.

من ده سال است که می خواهم آکنه هورمونی خود را درمان کنم ، در اینجا نحوه انجام این کار در نهایت وجود دارد …

هورمون هایی که روی پوست تأثیر می گذارند

انبوهی از هورمون ها وجود دارند که می توانند روی پوست تأثیر بگذارند ، هر کدام علائم مختلفی را ایجاد می کنند ، اما به طور خاص دو مورد وجود دارد که از دلایل عمده بروز مشکلات پوستی هستند. اولاً ، هورمون استروژن مسئول تولید کلاژن است و به حفظ رطوبت پوست کمک می کند ، بنابراین سطح پایین با خشکی همراه است. تستوسترون هورمونی است که اغلب مسئول آکنه است (به غدد چربی پوست متصل می شود و باعث افزایش تولید روغن می شود). درمان اصلی برای مشکلات پوستی ناشی از این دو هورمون ، داروهای هورمون درمانی از جمله قرص های ضد بارداری است.

هورمون هایی که بر میل جنسی تأثیر می گذارند

مقادیر بالای استروژن مسئول یک میل جنسی بالا است ، به همین دلیل است که ما اغلب در زمان تخمک گذاری وقتی که در تولید استروژن افزایش می یابد ، احساس شاخی می کنیم. داروهای مختلف ، از جمله درمان هایی برای درمان فشار خون بالا و افسردگی ، می توانند باعث کاهش استروژن شوند و تولید به طور طبیعی با گذشت زمان کاهش می یابد. تعدادی از روش های درمانی برای کاهش استروژن وجود دارد ، از جمله هورمون درمانی و روی آوردن به داروهای مختلف ، اما درمان بستگی زیادی به علت آن دارد ، بنابراین مهم است که با یک متخصص پزشکی صحبت کنید.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>